فیزیوتراپی در منزل و مزایای آن برای بیماران - فیزیوتراپی راهین
18191
rtl,page-template-default,page,page-id-18191,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

فیزیوتراپی در منزل و مزایای آن برای بیماران

درمان در خانه شما

فیزیوتراپی در منزل با توجه به گستردگی خدمات فیزیوتراپی در عرصه پزشکی و نیز اهمیت ویژه ای که در درمان برخی بیماری ها یا بازپروری توان حرکتی افراد بیماران دارد، امروزه یکی از پرکاربردترین خدمات پزشکی به حساب می آید. تعداد جلساتی که هر فرد باید تحت درمان فیزیوتراپی قرار گیرد با توجه به تشخیص فیزیوتراپیست معالج و شدت بیماری و شرایط هر فرد متفاوت است.

برای بیماری های وخیم یا برای بازیابی توان بیمار بعد از اعمال جراحی سنگین، نیاز به تعداد جلسات بیشتری برای فیزیوتراپی هست که با توجه به مشکلات رفت و آمدی در شهرهای بزرگی چون تهران، اصفهان و … زمان زیادی را باید برای گذراندن یک جلسه فیزیوتراپی صرف کرد. به همین دلیل امروزه برخی خدمات فیزیوتراپی در منزل برای متقاضیان انجام می شود که ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه، فرد بیمار نیز از نظر رفت و آمد و سختی های احتمالی در مسیر دچار مشکل نمی شود.

فیزیوتراپی در منزل، به خصوص برای افرادی که دچار شکستگی، آسیب های نخاعی و یا ورزشی شده اند، ضمن اینکه روشی پیشگیرانه در آسیب های احتمالی در دوره نقاهت به شمار می رود، کمک بزرگی به درمان و بازتوانی بیمار نیز هست. فیزیوتراپی در منزل، همچنین برای سالمندان که ایستادن در صف های طولانی نوبت درمان در مطب ها برایشان سخت و طاقت فرساست پیشنهاد می شود.

فیزیوتراپی در منزل

هدف از فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپیست با طی دوره درمان بیمار در منزل، ارتباط بیشتر و بهتری با بیمار خود پیدا کرده که خود سبب شناخت کاملتر توانایی ها و ساختار طبیعی بدن او می شود. این امر در کنار معاینات و ارزیابی های درمانی او از بیمار خود و نیز تطابق فرد با محیط زندگی و پیشگیری های لازم از برخی بیماری های محتمل در طول فیزیوتراپی، باعث دید دقیق تری برای درمان بیماری می شود.

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل

خدمات ارائه شده فیزیوتراپی در منزل برای درمان بیماری های مختلف از جمله درمان دیسک کمر و گردن، آسیب های مفصلی، پوکی استخوان و صدمات نورولوژی (مانند ام اس، پارکینسون و …) بسیار مفید و کارآمد می باشد. از دیگر خدمات فیزیوتراپی در منزل می توان به کاردرمانی و ماساژ در منزل، توان بخشی های قلبی و تنفسی و درمان برخی از آسیب های ورزشی اشاره کرد.

استفاده از فیزیوتراپی در درمان برخی از بیماری ها نیازمند دستگاه های خاصی است و همین امر باعث می شود تا برخی از درمان ها را نتوان به صورت فیزیوتراپی در منزل برای بیماران انجام داد. اما بسیاری از درمان ها بیشتر از اینکه به وسیله خاصی نیاز داشته باشند، به انجام درست برخی تمرینات فیزیوتراپی زیر نظر فیزیوتراپیست متخصص نیازمند است.

تمرینات فیزیوتراپی در حقیقت تمرینات حرکتی برای کاهش درد و افزایش تحرک مفاصل و ماهیچه های مورد نظر زیر نظر متخصصان فیزیوتراپ است. این حرکات نرمشی باید با تجویز فیزیوتراپیست معالج چند مرتبه در روز و هر بار به تعداد خاصی تکرار شوند تا به تدریج نتایج مدنظر حاصل شده و بیماری فرد برطرف شود. لذا توصیه می گردد تا پایان دوره درمان و معالجه، تمامی حرکات را با نظر فیزیوتراپیست معالج انجام دهید و درمان خود را نیمه کاره رها نکنید.

در انجام دادن تمرینات نرمشی در منزل به یاد داشته باشید که:

۱- کیفیت انجام دادن نرمش ها و تمرینات فیزیوتراپی از تعداد آن ها مهم تر است.

۲- تعداد انجام حرکات را به تدریج افزایش دهید و هر حرکت را حداقل ۵ مرتبه تکرار کنید.

۳- توصیه می شود که حرکات را به صورت آرام و با دقت زیاد انجام دهید تا فشار مورد نظر دقیقا به نقطه ای از بدن وارد شود که مدنظر فیزیوتراپیست است.

فیزیوتراپی در منزل

مزایای فیزیوتراپی در منزل

            فیزیوتراپی در منزل نسبت به سایر روندهای درمان با فیزیوتراپی مزایایی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱- هماهنگی برنامه درمان با برنامه زندگی

تنظیم برنامه در نظر گرفته شده از طرف کلینیک ها با برنامه شخصی زندگی افراد یکی از مشکلاتی است که در برخی موارد باعث ناتمام ماندن دوره درمان از طرف بیماران می شود. فیزیوتراپی در منزل این امکان را برای افراد پرمشغله فراهم می کند تا برنامه درمان خود را با برنامه زندگی شخصی خود هماهنگ کنند تا نیازی به تعیین زمان جلسات درمانی از کلینیک برای بیمار نباشد.

 

۲- امکان بررسی دلیل بیماری توسط فیزیوتراپیست معالج

در بسیاری از موارد بیماری، چگونگی زندگی و نحوه استفاده از دستگاه های خانگی علت ابتلا به برخی ناراحتی های جسمانی است. انجام فیزیوتراپی در منزل این امکان را برای فیزیوتراپیست فراهم می کند تا با بررسی و ارزیابی دقیق نحوه استفاده شما از دستگاه های منزلتاتن و نیز نحوه انجام فعالیت های فیزیکی شما در منزل (یا حتی نشستن و دراز کشیدن شما و نیز استاندارد بودن وسایل زندگیتان) به شما کمک کند تا در ادامه دچار بیماری های ناشی از استفاده نادرست از وسایل نشوید.

برای مثال ممکن است چینشی که برای مبلمان خانه در نظر گرفته اید، در زمان تماشای تلویزیون برای گردن شما زاویه نامناسبی ایجاد کند که در طولانی مدت باعث ناراحتی شما شود. فیزیوتراپی در منزل این امکان را فراهم می کند تا فیزیوتراپیست متخصص با بررسی آن، به شما در پیشگیری از ابتلا به ناراحتی های ناشی این امر کمک کند.

 

۳- آموزش درست حرکات در مکان تمرین

آموزش تمرین در کلینیک، و با استفاده از وسایل تخصصی که در کلینیک موجود است و تطبیق دقیق آن با حرکاتی که در منزل و با وسایل موجود در منزل انجام می شود دشوار است. یکی دیگر از مزایای فیزیوتراپی این است که آموزش نحوه صحیح انجام حرکات، با وسایلی انجام می شود که شما با همان وسایل تمرین می کنید و این موضوع در انجام صحیح حرکات و در نهایت تاثیرگذاری حداکثری در بدن شما، نقش مهمی دارد.

 

۴- آموزش حرکات به افراد در منزل توسط فیزیوتراپیست

ممکن است انجام برخی حرکات فیزیوتراپی به یک نفر همراه نیاز داشته باشد و شما پس از مراجعه به کلینیک مجبور باشید این آموزش را خودتان به افراد در منزل بدهید. آموزش این حرکات توسط بیماری که خود نیازمند همراهی در انجام آنهاست دشوار است.

با انتخاب فیزیوتراپی در منزل به عنوان شیوه درمانی و حضور فیزیوتراپیست معالج در منزل و در زمان برنامه ریزی شده، این آموزش توسط متخصص فیزیوتراپ به افراد منزل داده می شود تا در زمان انجام حرکات فیزیوتراپی به شما کمک دهند و با انجام درست و صحیح حرکات خواسته شده، حداکثر بهره را از انجامشان ببرید.

 

۵- استراحت بدن پس از جلسات درمانی

بعد از فیزیوتراپی و انجام حرکات آن، که بعضا برای برخی بیماری ها سخت و دشوار است، بدن نیاز به آرامش و استراحت دارد تا بتواند نیروی از دست رفته را بازیابد و روند هرچه سریعتر بهبود را در پیش گیرد. فیزیوتراپی در منزل این امکان را برای شما فراهم می کند تا پس از هرجلسه درمان و انجام حرکات فیزیوتراپی، به بدن خود استراحت داده و زمان ریکاوری را به ماهیچه ها و عضلات خود بدهید. با این کار، بدن شما هرچه سریعتر به توان اولیه خود رسیده و نتیجه مطلوب را دریافت می کنید.