مگنت تراپی و استفاده از امواج مغناطیسی برای درمان - فیزیوتراپی راهین
18059
rtl,page-template-default,page,page-id-18059,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,qode-theme-ver-28.7,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

مگنت تراپی و استفاده از امواج مغناطیسی برای درمان

تعریف

مگنت­ تراپی یا همان مغناطیس­ درمانی نیروی مغناطیسی بر بدن بیمار اعمال می­شود و با بهره­ گیری از خواص درمانی نیروی مغناطیسی، برای اهدافی مانند درمان پوکی استخوان، به درمان و رفع بیماری مورد نظر پرداخته می­شود. استفاده از مگنت­تراپی برای درمان بیماری­ها به سال­های دور برمی­گردد و هنوز هم یکی از روش­های پیشرفته در درمان برخی بیماری­ها به حساب می­آید.

قرن­ها پیش بود که باستانیان کشف کردند از خواص سنگ مگنتیت (آهنربا) می­توان در درمان بیماری­های مزمن استفاده کرد. آن­ها دریافتند که آهنربا دارای میدان مغناطیسی بوده که به بدن انسان در توازن و خوددرمانی کمک فراوانی می­کند.

مگنت تراپی

موارد استفاده از مگنت­ تراپی

مطالعات نشان داده است که استفاده از مگنت تراپی یا میدان مغناطیسی در درمان بیماری­ها (بیومغناطیس یا مغناطیس شفابخش) در واقع به افزایش میزان هورمون اندورفین در بدن می­انجامد که به نوعی، همان مسکن­های طبیعی بدن هستند و باعث کاهش درد بیمار می­شود. البته باید توجه داشت که تاثیرات این روش به این مورد ختم نمی­شود و اثرات دیگری مانند افزایش میزان خون­رسانی و متابولیسم بدن بیمار را نیز به دنبال دارد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

 

بیماری­های قابل درمان یا تشخیص با روش مگنت­ تراپی عبارتند از:

 • آرتروز گردن، مشکلات کمر و ستون فقرات
 • روماتیسم و ورم کیسه‌های مفصلی
 • پوکی استخوان
 • اختلال­های به وجود آمده در گردش خون
 • نوروپاتی دیابتی (نوعی بیماری اعصاب)
 • دردهای مزمن عضلانی (فیبرومیالژیا)
 • ضرب دیدگی و رگ به رگ شدن عضلات
 • تندینیت (التهاب تاندون)
 • ضعف سیستم ایمنی بدن
 • انواع التهاب­های بدن
 • بیماری­های پوستی
 • بی­خوابی
 • اسکلروز چندگانه
 • آرتریت روماتوئید
 • درمان اضطراب
 • بهبودی سریع­تر بدن بعد از عمل جراحی

نحوی عملکرد و تاثیرگذاری مگنت تراپی

امروزه مگنت­ تراپی به عنوان یک روش درمانی بی­خطر و غیرتهاجمی در مجامع پزشکی پذیرفته شده است. این روش درمانی می­تواند به سرعت بخشیدن در فرآیند طبیعی بهبود بدن کمک کرده و کاهش درد را به صورت طبیعی و از طریق افزایش میزان هورمون اندورفین به همراه داشته باشد.

 در مگنت­ تراپی از سیگنال­های مغناطیسی هسته­ای برای تحریک در فرآیند بهبود سلول­های آسیب­دیده استفاده می­شود. برای این منظور، انرژی مغناطیسی از فاصله­ای نزدیک به بدن فرد اعمال می­شود. مقدار انرژی مغناطیسی مورد استفاده در درمان بیماری با روش مگنت ­تراپی بین ۲۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ گاوس، بسته به بیماری مورد نظر، است. (گاوس واحدی برای اندازه­گیری انرژی مغناطیسی است). دستگاه­های خانگی مگنت­ تراپی هم دارای دامنه معمولا حدود ۲۰۰ گاوس هستند.

 به دلیل وجود عنصر آهن در ترکیبات خون، وقتی آهنربا (یا جریان مغناطیسی) بر روی قسمتی از بدن قرار می­گیرد جریان خون به سمت آن ناحیه از بدن افزایش می­یابد و با افزایش میزان خون، مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه آسیب­دیده باعث افزایش متابولیسم ناحیه هدف شده و به سرعت بخشیدن به روند بهبود آن کمک شایانی می­کند. در روش مگنت­ تراپی نیز، از این خاصیت بدن استفاده می­شود. در واقع دستگاه مورد استفاده در مگنت ­تراپی با اتصال به جریان برق، باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی (قابل کنترل توسط اوپراتور) می­شود تا بدن بیمار در معرض آن قرار بگیرد. با توجه به نوع و شدت بیماری فرد، قدرت انرژی مغناطیسی تولیدی توسط دستگاه تنظیم شده تا با اعمال اثرات خود بر بدن بیمار، بر روند بهبود بیماری او تاثیر مثبت بگذارد.

استفاده از مگنت ­تراپی برای اهداف درمانی، کاملا بی­خطر است و می­توان اطمینان داشت که استفاده طولانی­ مدت از این روش یا استفاده مکرر از آن خطری برای شما به همراه ندارد زیرا بدن به طور هوشمندانه و خودکار مقدار انرژی مورد نیاز خود را جذب می­کند. در حقیقت تاثیر مگنت­ تراپی در بدن به دلیل وجود حوزه­های الکترومغناطیس طبیعی موجود در بدن انسان می­باشد. (برای مثال انتقال پیام­ها در سیستم عصبی بدن و پاسخ عضلات به آن­ها در این حوزه قرار دارند). به همین دلیل است که گفته می­شود حوزه­های مغناطیسی منفی می­توانند باعث تحریک متابولیسم بدن، افزایش میزان اکسیژن در دسترس سلول­ها و کاهش محیط اسیدی در بدن شود. میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط آهنربا هم از قطب منفی خارج شده و به قطب مثبت آن وارد می­شود که تولید میدان مغناطیسی منفی می­کند. در دستگاه مگنت ­تراپی نیز از همین اصل استفاده شده تا با تولید مغناطیس منفی در بهبود بیماری افراد موثر باشد.

مگنت تراپی

مزایای استفاده از مگنت ­تراپی

در خصوص مزایای استفاده ار مگنت­تراپی در درمان بیماری­ها، موارد بسیاری ذکر شده است که از جمله آن­ها می­توان به افزایش جریان خون در مویرگ­ها که خود باعث خارج شدن اسیدلاکتیک و سایر مواد فاسد موجود در بافت­های بدن می­شود، تا به این ترتیب درد و التهاب بدن فرد کاهش یابد، اشاره کرد. همچنین افزایش گردش خون در سیستم خون­رسانی بدن نیز می­تواند به گردش مواد مغذی موجود در خون و در دسترس قرار دادن آن­ها برای سلول­های بدن کمک کند که دلیل مهمی در تسریع روند بهبود بیماری برای فرد است.

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، بهبود فرآیند ترمیم شکستگی (جوش خوردن استخوان شکسته)، تاثیرگذاری بر ترشح هورمون­ها از غدد مختلف بدن، تحریک و بهبود فعالیت آنزیم­ها و سایر فرآیندهای فیزیولوژیک بدن از جمله موارد ذکر شده به عنوان مزایای استفاده از روش مگنت­تراپی در درمان بیماری­هاست.

مضرات استفاده از مگنت ­تراپی

مگنت ­تراپی نیز مانند تمامی روش­های درمان بی­خطر دیگر، باید زیر نظر پزشک و فرد متخصص انجام شود. زیرا حتی بی­خطرترین روش­های درمانی نیز ممکن است در برخی موارد خطرناک باشند. استفاده از مگنت­ تراپی برای برخی از بیماران منع شده است که در زیر به توضیح هریک از آن­ها می­پردازیم:

 1. مگنت­ تراپی برای افرادی که از باتری قلبی استفاده می­کنند می­تواند بسیار خطرناک باشد زیرا امواج مغناطیسی دستگاه در عملکرد باتری قلب اختلال ایجاد کرده و حتی می­تواند باعث مرگ بیمار شود.
 2. همچنین این روش برای افرادی که از دستگاه­های تزریق زیرپوستی نیز استفاده می­کنند منع شده است چرا که دستگاه مگنت­تراپی می­تواند در عملکرد این دستگاه در تزریق به موقع دارو در بدن بیمار اختلا ایجاد کرده و باعث بروز مشکلاتی برای بیمار شود.
 3. کسانی که جراحی حلزون گوش انجام داده اند نیز نمی­توانند از این روش درمانی بهره ببرند.
 4. استفاده از مگنت­تراپی برای زنان باردار، کودکان، افراد دارای توده­های بدخیم، عفونت­ها، خونریزی و اختلالات غدد درون­ریز نیز ممنوع است.

به همین دلیل توصیه می­شود قبل از استفاده از این روش برای درمان بیماری، حتما با فرد متخصص مشورت کرده و تمام موارد و بیماری­های دیگر را برای او عنوان کنید.