نیاز به فیزیوتراپی چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟ - فیزیوتراپی راهین
18391
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-18391,single-format-standard,bridge-core-3.0.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-29.6,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-18423

چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

نیاز به فیزیوتراپی برای همه افراد در مقاطعی وقتی درگیر دردهای عضلانی و مفصلی هستند به وجود می آید. این درد ممکن است ناشی از فعالیت های روزانه، ورزش یا آرتروز باشد. اغلب درد‌هایی که ما تجربه می‌کنیم موقتی و گذرا هستند و معمولا با استفاده از مسکن‌های معمولی برطرف می‌شوند. اما برخی از انواع درد ممکن است نیاز به فیزیوتراپی و درمان توسط فیزیوتراپ را داشته باشند. در مقاله چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟ برآنیم که راهنمایی دقیقی از حوزه نیازمندی افراد به فیزیوتراپی ارائه دهیم.

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی بخشی از مراقبت‌های پزشکی است که با استفاده از روش‌های فیزیکی مانند حرکت و ورزش بر ارزیابی و درمان افراد آسیب دیده، بیمار یا ناتوان متمرکز است. این علم  با استفاده از سبک زندگی و شرایط فردی، رویکردی جامع را به منظور حفظ سلامتی، جلوگیری از بیماری و کنترل درد در نظر می‌گیرد.
فیزیوتراپیست‌ها متخصصانی بسیار آموزش دیده و ماهری هستندکه بسیاری از آن‌ها در زمینه‌های مختلفی تخصص دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

 1. آسیب‌های عضلانی و استخوانی:

  • کشیدگی عضلات
  • شکستگی استخوان
  • درد عضلات و مفاصل
  • آرتروز (افتراق استخوانی)
 2. بیماری‌های اعصابی:

  • افتراق عصبی
  • سکته مغزی
  • افتراق نخاعی
  • اختلالات حرکتی ناشی از بیماری‌های عصبی
 3. بیماری‌های قلبی و عروقی:

  • توانبخشی بعد از عمل جراحی قلبی
  • توانبخشی بعد از انجام آنژیوپلاستی و عمل جراحی عروق کرونر
 4. مشکلات تنفسی:

  • توانبخشی بعد از عمل جراحی ریه
  • درمان بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت و آسم
 5. بیماری‌های مزمن:

  • التهاب مفاصل مزمن مانند آرتریت روماتوئید
  • بیماری‌های عصبی مزمن مانند اسکلروز چندگانه
 6. بهبود عملکرد حرکتی در بیماران مسن:

  • تمرینات فیزیکی برای بهبود اعتیاد به زندگی روزمره

برای هر بیماری یا وضعیت خاص، نوع و میزان فیزیوتراپی ممکن است متفاوت باشد. توصیه معمولاً توسط پزشک یا متخصص ارائه می‌شود و توسط فیزیوتراپیست اجرا می‌شود. این درمان می‌تواند شامل تمرینات تقویتی، تمرینات انعطاف‌پذیری، ماساژ، استفاده از دستگاه‌های توانبخشی، و غیره باشد. همچنین، فیزیوتراپی می‌تواند به عنوان بخشی از برنامه کلان درمانی برای بهبود کلیت زندگی بیماران در نظر گرفته شود.

 

چه کسانی به فیزیوتراپی نیاز دارند؟

 

فیزیوتراپی برای بسیاری از مشکلات و شرایط می‌تواند مفید واقع شود و از این نظر محدودیت خاصی ندارد. تقریبا همه درد‌ها، ضعف و آسیب‌ها با فیزیوتراپی بهبود پیدا می‌کنند. همچنین هنگام از دست دادن عملکرد مثل کاهش حرکت اعضای بدن و یا ناتوانی در بالا رفتن از پله‌ها نیز می‌توان از فیزیوتراپی کمک گرفت.

برخی از علائم و درد‌ها اگر بعد از مدتی از بین نروند و تسکین پیدا نکنند نشان دهنده این هستند که شما نیاز به فزیوتراپی دارید و برای بررسی آن‌ها باید به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید. از جمله این علائم می‌توان به کمردرد، درد در قسمت‌های مختلف بدن و درد مفاصل اشاره کرد.

نشانه‌هایی که باید مراقب آنها باشید

اولین علامتی که می‌تواند نشان دهنده لزوم مراجعه به یک فیزیوتراپ باشد در اغلب موارد درد است. با این حال، درد بسیار شدید لزوماً به معنای جدی بودن مشکل نیست. متخصصان بر این عقیده اند که شدت درد اغلب نشان دهنده شدت آسیب نیست. همچنین اینکه شما درد بسیار زیادی دارید در حالی که به بافت‌ها و اعضای بدن شما آسیب کمی وارد شده است، امری غیر معمول نیست.

در بسیاری از موارد، منشا درد هرچه باشد اغلب در خانه با مسکن‌های بدون نسخه و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن درمان می‌شود. با این حال، صدمات و یا مشکلاتی که مجدداً رخ می‌دهند یا برای چندین روز ادامه پیدا می‌کنند بیانگر این هستند که مراجعه به یک فیزیوتراپ برای شما می‌تواند مفید باشد. این دردها همیشه نشان دهنده مشکلات جدی و نیاز به درمان نیستند، اما مراجعه به فیزیوتراپ و ارزیابی می‌تواند به شما اطمینان دهد که جای نگرانی نیست و یا شما را در مورد اقدامات بعدی راهنمایی کند.

به صورت خلاصه نشانه ها عبارتند از:

 • دردهای عضلانی
 • دردهای اسکلتی
 • محدودیت های حرکتی
 • بی حسی های موضعی
 • التهابات

 

 

تکارتراپی زانو

چرا باید به فیزیوتراپ مراجعه کنیم؟

فیزیوتراپ‌ها می‌گویند علائمی مانند درد، بی‌حس شدن برخی از نقاط بدن، کاهش قدرت یا دامنه حرکت نیز اغلب با گذشت زمان برطرف می شوند. اما اگر این مشکلات روی کارهای روزمره شما تاثیر گذاشته‌اند یا بیش از ۱۴ روز طول کشیده‌اند. در این صورت فیزیوتراپی می‌تواند یک روش خوب برای تسریع در روند کاهش درد و یا بازیابی عملکرد باشد. اگر در پاهای خود احساس درد دارید و راه رفتن برای شما دشوار شده است. یا در حرکاتی مانند خم شدن و کارهای حرکتی عملکرد شما به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در این صورت نیاز به فیزیوتراپی دارید لازم است هر چه سریع‌تر به این مراکز مراجعه کنید.

مراجعه به فیزیوتراپی ممکن است در موارد مختلفی لازم باشد. در زیر، شرایط و علائمی آورده شده‌اند که ممکن است نشانگر نیاز به مشاوره یا فیزیوتراپ باشند:

 1. آسیب عضلانی یا استخوانی:

  اگر دچار کشیدگی، شکستگی یا درد عضلانی و استخوانی شده‌اید، فیزیوتراپی ممکن است به شما کمک کند تا عملکرد حرکتی خود را بهبود بخشید.

 2. توانبخشی بعد از جراحی:

  پس از عمل جراحی، مثلاً عمل جراحی ریه، قلب، مفصل، یا دیگر عمل‌های جراحی، فیزیوتراپی می‌تواند به شما در بازیابی و بهبود حرکت کمک کند.

 3. بیماری‌های عصبی:

  در بیماری‌هایی مانند افتراق عصبی یا اسکلروز چندگانه، فیزیوتراپی ممکن است برای بهبود عملکرد حرکتی و افزایش استقامت مفید باشد.

 4. آسیب‌های ورزشی:

  در صورتی که در فعالیت ورزشی به آسیب برخوردید، فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند تا بهبود یابید و از احتمال تکرار آسیب جلوگیری کنید.

 5. بیماری‌های مزمن:

  برخی از بیماری‌های مزمن مانند آرتریت روماتوئید یا فیبرومیالژیا، با فیزیوتراپی درمان می‌شوند.

 6. تنظیم درد:

  اگر با درد مزمن مواجه هستید، فیزیوتراپی ممکن است به عنوان بخشی از برنامه مدیریت درد شما مورد استفاده قرار گیرد.

 7. تنظیم حرکت و ایستادگی:

  در مواردی که به تنظیم حرکت و ایستادگی بدن نیاز دارید، فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند.

اگر با هرگونه علامت یا عارضه‌ای که تأثیری بر حرکت و عملکرد شما دارد مواجه شده‌اید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند نیاز شما به فیزیوتراپی را ارزیابی کرده و در صورت لزوم شما را به یک فیزیوتراپیست مناسب ارجاع ده

فوریت ها

هرچند برخی از شرایط نیازمند مراقبت‌های  فوری پزشکی هستند زیرا می توانند نشان دهنده این باشند که اتفاق جدی‌تر یا پیچیده‌تری در جریان است. به عنوان مثال، اگر کمر درد همراه با از دست دادن احساس در دستگاه تناسلی یا اختلال درعملکرد جنسی مشاهده کردید. یا همچنین تغییر در عادت توالت، یا سوزن سوزن شدن و بی حسی در پاها دارید، در اسرع وقت با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

زمانبندی

باید بدانید که تاخیر در مراجعه برای تشخیص و درمان میتواند منجر به مزمن شدن درد و سخت تر شدن پروسه درمان بیانجامد. معمولا اقدام سریع و به موقع می تواند روند درمان را تسریع کند و فرآیند ریکاوری را بهبود بخشد. همچنین در نظر داشته باشید عدم مراجعه برای درمان مشکلات حرکتی میتواند دامنه مشکلات را افزایش دهد و سایر اندام ها را نیز درگیر کند. گاهی تنبلی در مراجعه برای درمان صدمات جبران ناپذیری را به بدنتان وارد می کند که منجر به درمانهای تهاجمی تری میشود.

 

منوال تراپی گردن

 

پس از بررسی و ارزیابی کامل از مشکل وعلائم، یک فیزیوتراپیست می‌تواند طیف وسیعی از روش‌ها را برای کمک به شما به کار ببرد. فیزیوتراپیست‌ها برای تعیین اینکه چه روشی را به کار ببرند، نه تنها آسیب و شرایط جسمی شما را در نظر می‌گیرند بلکه به سبک و شرایط زندگی و چگونگی تناسب هر برنامه درمانی در زندگی روزمره شما توجه می‌کنند. این امر به طور حتم نوعی از آموزش را شامل خواهد شد. به عنوان مثال، توصیه‌هایی در مورد اصلاح وضعیت بدن در صورت کمردرد و گردن درد، یا اطلاعاتی در مورد شکل درست و ایمن بدن هنگام فعالیت‌های مختلف.

فیزیوتراپی مناسب برای هر فرد

نیاز به فیزیوتراپی در افراد مختلف متفاوت است. بیماران معمولاً انتظار دارند که در فیزیوتراپی به درمان‌هایی مانند ماساژ یا طب سوزنی نیاز داشته باشند اما باید توجه داشته باشید که همیشه به این موارد نیازی نیست وعوامل کلیدی زیادی وجود دارند که می‌توانند روی سطح درد یا عملکرد بدن تأثیر بگذارند. از جمله این عوامل می‌توان خواب، رژیم غذایی، وضعیت سیگارکشیدن، سطح فعالیت و سایر عادات را نام برد. این عوامل تأثیر قابل توجهی بر نحوه سازگاری بدن با درد و آسیب و بهبودی دارند.

برنامه ریزی

هر برنامه حرکتی و ورزشی متناسب با توانایی و محدودیت‌های بیمار تنظیم می‌شود و هدف آن بهبود عملکرد، تحرک و همچنین کاهش درد است. در فیزیوتراپی بسته به ماهیت آسیب یا شرایط به وجود آمده ممکن است درمان تغییر کند. گاهی درمان شامل تمرین یک قسمت خاص از بدن برای ایجاد قدرت، یا حرکت کل بدن برای بهبود تحرک عمومی می باشد. ورزش فیزیکی مبتنی بر درمان را می‌توان در آب انجام داد که به آب درمانی معروف است. در این روش درمان از آب به عنوان پشتیبانی و نوعی مقاومت برای کمک به بهبودی استفاده می‌شود. این نکته قابل توجه است که برنامه‌های ورزشی خاص برای بهبود علائم یا مشکلات خاص مفید هستند.

زمانی شما بهترین نتیجه را خواهید گرفت که این برنامه مخصوص شما و با توجه به توانایی‌های شما طراحی شده باشد. مثلا ممکن است در بخشی از درمان فیزیوتراپیست به کمک دستان خود بدن و عضلات شما را حرکت دهد، این روش باعث بهبود جریان خون نیز می‌شود. البته باید در نظر داشت که مراکز فیزیوتراپی با استفاده از دستگاه هایی مانند: شاک ویو، لیزرپرتوان، تکار، مگنت و… بعنوان درمان تکمیلی روند بهبودی را سرعت می بخشند. هرچند باید در نظر داشت که این دستگاه ها فقط با تجویز پزشک و نظارت مستقیم فیزیوتراپ باید استفاده شود.

در صورتی که احساس می کنید به فیزیوتراپی نیاز دارید برای بررسی وضعیت خود با ما در تماس باشید. دریافت مشاوره قبل از مراجعه به فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا در زمان و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 

تمرین در مکانوتراپی

 

سخن پایانی

نیاز به فیزیوتراپی نیاز به یک حوزه درمانی است که از تمرینات فیزیکی، ماساژ، اصلاح نرم‌افزاری بدن، و دیگر تکنیک‌های فیزیکی برای بهبود عملکرد بدن و کاهش درد استفاده می‌کند. افرادی که به فیزیوتراپی نیاز دارند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

آسیب ورزشی: افرادی که از آسیب‌های ورزشی مانند اسپرین، کشیدگی عضلانی، شکستگی استخوان، یا آسیب به بافت‌های نرم رنج می‌برند.

بیماران جراحی: افرادی که عمل جراحی انجام داده‌اند و نیاز به بازسازی و بهبود عملکرد بدن پس از عمل دارند.

افراد با مشکلات ارتباطی و حرکتی: افرادی که مشکلات حرکتی دارند یا مبتلا به اختلالات مانند آرتروز، فیبرومیالژیا، اسکلیوز، کیفیت ضعیف عضلات، یا مشکلات اسکلتی-عضلانی هستند.

بیماران مزمن: افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن مانند آرتریت روماتوئید، بیماری‌های عصبی، آرتروز، بیماری‌های قلبی-عروقی و… که نیاز به مراقبت و بهبود عملکرد فیزیکی دارند.

افراد با درد مزمن: افرادی که به عنوان نتیجه آسیب یا بیماری درد مزمن دارند. برای این افراد جلسات درمانی می تواند بسیار مثمرثمر باشد. برای مثال طب سوزنی از دیر باز برای دردهای مزمن در شرق آسیا استفاده میشده است.

افراد با اختلالات تعادل و کهنسالی: افرادی که مشکلات تعادل یا سن بالا دارند و نیاز به تمریناتی جهت بهبود این مشکلات دارند. در نظر داشته باشید با بالا رفتن سن عضلات و استخوانهای بدن با کاهش عملکرد مواجه میشوند. فرسودگی مفاصل در بین سالخوردگان بسیار شایع است. جلسات فیزیوتراپی برای حفظ عملکرد و سلامت کلی بدن سالخوردگان بسیار مفید است.

باید توجه داشت که قبل از شروع هر درمان فیزیوتراپی، توصیه می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا درمان مناسب و موثر ارائه گردد.

بدون نظر

ارسال دیدگاه

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.